Liever Mark dan Mohammed

Uit het onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau blijkt dat sollicitanten van niet-westerse afkomst minder kans hebben om uitgenodigd te worden voor een gesprek dan autochtone Nederlanders. Deze uitsluiting komt vooral voor in lagere en midden functies binnen de horeca en detailhandel. In de zorg, de financiële dienstverlening en bij de gemeentelijke overheid wordt veel minder op afkomst geselecteerd.

Het onderzoek, 'Liever Mark dan Mohammed? Discriminatie op de arbeidsmarkt', laat verder zien dat van de vier groepen allochtone sollicitanten - Marokkanen, Turken, Surinamers en Antillianen - Surinamers de minst populaire groep vormen. Opmerkelijk genoeg kregen Marokkanen het vaakst een uitnodiging op hun fictieve sollicitatie.

Gemiddeld hadden autochtonen 44 procent kans om uitgenodigd te worden, vergeleken met 37 procent bij de allochtonen. Op functies van hoog niveau zijn de kansen vrijwel gelijk, maar juist bij lage en gemiddelde functies hebben niet-westerse allochtonen 16 procent minder kans op een sollicitatiegesprek.

http://www.scp.nl/Publicaties/Alle_publicaties/Publicaties_2010/Liever_Mark_dan_Mohammed